Wykonanie prostego termostatu

Ten kto bardzo dużo czasu poświęca fotografowaniu wie, jak ważnym zagadnieniem staje się utrzymanie właściwej temperatury kąpieli wywołującej. Jest to istotne, gdyż od tego właśnie zależy czas wywoływania negatywu, który zostaje skracany przy wzroście temperatury ponad przepisaną recepturą danego wywoływacza, bądź zostaje wydłużony przy spadku ciepłoty kąpieli. Początkującym zalecam, aby zapisali się na kurs fotograficzny, który jest bardzo potrzebny, aby opanować najważniejsze rzeczy w fotografii.

naukaNo tak nauka

Istotną rzeczą jest, że na ustaloną bardzo dokładnie i starannie z pomocą termometru temperaturę wywoływacza wpływa bezpośrednio temperatura otoczenia. Tego również dowiemy się na kursie foto. Przy wywoływaniu drobnoziarnistym, bądź w wywoływaczu dobrze rozcieńczonym zdarza się, że roztwór nagle zmieni ustaloną temperaturę, w związku z tym optymalny czas wywoływania okaże się niewłaściwy. Czas ten jest określony w przepisie fabrycznym, bądź recepturze.
negatyw
Wówczas negatyw będzie niedowołany, albo także przewołany, utrudni to jego prawidłowe skopiowanie w procesie pozytywowym. Jeśli więc zależy nam na utrzymaniu odpowiedniej temperatury kąpieli wywołującej, zaistnieje potrzeba zrobienia odpowiedniego termostatu , dzięki któremu ten problem będzie rozwiązany w prosty sposób. Do tego nie będzie potrzeby stosowania odpowiednich urządzeń elektrycznych. Termostatem może być najzwyklejsze pudło izolacyjne w odpowiedniej wielkości i kształcie. Wkładamy w nie koreks wypełniony wywoływaczem, który ładujemy filmem, bądź także błoną zwojową. Wykonanie takiego własnego termostatu jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności, jak również nie jest w tym celu konieczny kurs foto. Należy więc wykonać osłonę koreksu z okrągłego tekturowego pudełka o podstawie 3 – 4 mm większej od średnicy tego koreksu. Wysokość mierzona jest do górnego obrzeża puszki. Następnie pudełko należy skleić łącząc krążek podstawy z paskiem zwiniętej tektury. Gdy już owe spoiny przeschną, należy wykleić wnętrze walca tekturowego filcem, flanelą, bądź welwetem.

3 myśli na temat “Wykonanie prostego termostatu

  1. Czemu tak rzadko te wpisy umieszczasz?

  2. Jak tak dalej będziesz pisał to wykop już na zawsze będzie twój 🙂

  3. Czemu tak rzadko te wpisy umieszczasz?