Stół laboratoryjny w fotografii

Aby sprawnie i efektywnie móc pracować w ciemni konieczne jest posiadanie stołu. Ustawiamy bowiem na nim naczynia służące do wywoływania oraz utrwalania negatywu i pozytywu. Jeżeli mamy na to warunki by pomieszczenie ciemni było obszerne, warto mieć w swej pracowni duży stół. Stół, które jest specjalnie przystosowany do ciemni powinien być pokryty winidurem, który jest odporny na działanie alkalii. Stół potocznie zwany mokrym, używany jest zwłaszcza w dużych laboratoriach fotograficznych.

Krany umocowane nad mokrym stołem pozwalają sprawnie przepływać bieżącej wodzie, która natomiast ścieka specjalnym otworem odpowiednio usytuowanym do kanału. W pracowni amatora taki stół jest oczywiście niepotrzebny, gdyż warto zaopatrzyć się w nieco skromniejszy, lecz bardziej przemyślany. Nie potrzebny jest do tego wcale kurs foto, aby sprawnie urządzić własną pracownię. Pożytecznym stołem może się okazać taki, który z lewej strony powierzchni stołu posiada zagłębienie o skośnych ścianach, które jest pokryte lakierem asfaltowym. Stawiamy na nim miseczki z praktycznym wywoływaczem oraz utrwalaczem, które lokujemy na kratownicy wykonanej z drewna, nigdy bezpośrednio na dnie zagłębienia. Kratownicę można spokojnie wykonać samemu. Płyny, które nam się rozleją międzyczasie możemy łatwo spłukać wykorzystując do tego wodę z metalowego czy plastikowego naczynia, która następnie swobodnie spłynie do wiadra umieszczonego na dolnej półce. Najprościej jest stolik zamówić u stolarza, lecz równie dobrze jest po prostu przerobić zwykły stół kuchenny i do tego nie potrzeba żadnego kursu foto, gdyż jest to bardzo proste do wykonania. Stół mokry, który jest wewnątrz pokryty lakierem asfaltowym, bądź windurem śmiało zastąpimy zwykłą drewnianą, płaską skrzynką., jaką często posiadamy we własnym gospodarstwie, a niekiedy nie jest ona nam do niczego innego potrzebna, tylko leży gdzieś w kącie i przeszkadza. Naprawdę warto rozejrzeć się wokół, aby móc niepotrzebne rzeczy mądrze wykorzystać.

2 myśli na temat “Stół laboratoryjny w fotografii

  1. Hej. Bardzo mi się podoba twój blog. Może jakieś partnerstwo? Mail poszedł. Odczytaj i odpowiedz czy się na to zgadzasz. Do zobaczenia !