Stereofotografia barwna oraz jej pochodne

Zdjęcia stereoskopowe stanowią tak zwaną kopię widzenia dwuocznego. Przykład umieściłem wyżej 🙂 Kiedy je oglądamy nie musimy sobie wyobrażać, jaki był przestrzenny kształt danych przedmiotów. Widzimy je wówczas trójwymiarowo .Żeby jednak takie wrażenie osiągnąć, potrzebne są nam dwa obrazy zdjęte z dwóch punktów widzenia, oraz usytuowane w przestrzeni podobnie jak ludzkie oczy, czyli na linii poziomej w odstępie 65 mm.

Do dzieła!

Obiektywy, które ustawiamy w tych punktach powinny posiadać osie optyczne prostopadłe do danej linii, bądź lekko zbieżne w przypadku, gdy mają odwzorować stosunkowo bliskie przedmioty. Takie zdjęcia możemy wykonać na kilka sposobów. Pierwszy to dwoma jednakowymi aparatami ustawionymi w taki sposób, aby ich obiektywy spełniały warunek, który wyżej podałam, a ich migawki uruchamiały się jednocześnie. Drugi sposób to wykonywanie specjalnym aparatem posiadającym dwa obiektywy naświetlające jednocześnie dwie klatki błony. Trzeci to nasadką stereoskopową. Wszystkie te sposoby dość szczegółowo poznamy zapisując się na, kurs fotograficzny dla początkujących, gdyż owy kurs foto szczegółowo omawia wszystkie istotne sprawy, które mają na celu przygotowanie nas do sprawnego i profesjonalnego fotografowania. Jeżeli zechcemy zrezygnować ze zdjęć obiektów ruchomych, to uzyskamy dwa kolejne zdjęcia wykonane ze statywu, który jest zaopatrzony w sanie, które pozwalają nam przesunąć aparat w poziomie o 65 mm pomiędzy jedną a drugą ekspozycją.

Zdjęcia stereoskopowe w odróżnieniu od pozostałych fotografii wymagają takiego urządzenia, które umożliwi oglądanie każdym okiem z osobna przeznaczonego dla tego obrazu. Najzwyklejszy stereoskop składa się z dwóch lup w oprawce z kartonu, bądź tworzywa sztucznego. Jesteśmy w stanie przez nie oglądać stereogramy w postaci pięknych odbitek na papierze lub przezroczy. Do przezroczy nadają się jedynie stereoskopy z przestrzenną obudową lup jak również regulacją ich położenia, jak też szczeliną mieszczącą stereogramy przezroczowe w specjalnych ramkach.

6 myśli na temat “Stereofotografia barwna oraz jej pochodne

  1. Nieźle Ci ta stronka wyszła

  2. Lubię twoje wpisy, pisz dalej!

  3. Jak można się z tobą skontaktować?