Obróbka wykańczająca zdjęcia

Suszenie odbitek kolorowych na gorąco jest mniej kłopotliwe jeśli porównamy je z tymi czarno- białymi, ponieważ potrójna warstwa emulsji sprawi, iż będą idealnie przylegać do płyty suszarki pod pewnym naciskiem gumowego wałka, oraz umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni bez matowych plamek. Bardziej korzystne jest wolne suszenie. Należy pozostawić daną odbitkę na zimnej płycie na całą noc. Wówczas nie będziemy mieli do czynienia z szybkim parowaniem formaliny, która w nietypowy sposób podrażnia oczy oraz gardło.

Można również zastosować metodę krótkiego opłukania odbitek w wodzie po ostatniej kąpieli. Aby w prosty sposób uzyskać te i inne cenne informacje należy wcześniej udać się na kurs fotograficzny, gdyż owy kurs foto szybko i sprawnie przekaże nam potrzebne wskazówki, które mogą potem okazać się nieocenione. Kurs fotografii w niektórych miastach odbywa się całkowicie za darmo, więc polecam skorzystać z takiego rozwiązania. Warto także wiedzieć, że w przypadku suszenia w wysokiej temperaturze , gdy jednocześnie jest zbyt słabe napięcie płótna suszarki, dochodzi do kolejnego szkodliwego zjawiska. Wówczas, gdy kolejne partie arkusza odskakują od blachy, inne jeszcze do niej przywierają, na powierzchni papieru wówczas pojawią się szeregi nieregularnych linii, które można przyrównać do załamań szkliwa, które przypominają rysunek prążków na wypukłych muszlach.

Co dalej?

Coraz częściej pojawiają się w produkcji papiery powlekane folią polietylenową co sprawia, że niedługo śmiało będzie można odstawić wszelkiego rodzaju suszarki. Nowe papiery dają nam efekt połysku, półmatu, bądź fakturę jedwabistą. Zachodnie firmy zaczęły się buntować, w wyniku czego wypuściły na rynek coraz to nowsze modele suszarek, w których powlekany papier pozbawiany jest nadmiaru wody poprzez wałki wyżymaczki, następnie zostaje poddany procesowi suszenia nadmuchem ciepłego powietrza. Odbitki niewielkich rozmiarów można zabezpieczyć przed sklejaniem się oraz przyśpieszyć wysychanie poprzez wkładanie ich do odpowiednich przegródek suszarki do talerzy, stojaka, lub płyt gramofonowych.

2 myśli na temat “Obróbka wykańczająca zdjęcia

  1. Czemu tak rzadko te wpisy umieszczasz?

  2. Bardzo lubię takie tematyczne stronki