Jaki obiektyw dla poczatkującego fotografa?

Obecnie wiele osób zajmuje się na co dzień robieniem zdjęć. Jedni czynią to zawodowo a dla innych fotografowanie to hobby. Na rynku dostępnych jest cała gama aparatów fotograficznych. Na początek przygody z aparatem wystarczy lustrzanka w zestawie z obiektywem. Po jakimś czasie sami zauważycie, że ten jeden obiektyw to za mało i będziecie się rozglądać za nowym. Jaki wtedy wybrać spośród tak wielu na naszym rynku? I do jakich zdjęć będzie  wykorzystywany nowy obiektyw?

Do czego służy obiektyw fotograficzny?

Obiektyw fotograficzny to nic innego jak układ optyczny, który w aparacie fotograficznym tworzy obraz widzianych obiektów. Do podstawowych zadań obiektywu należy ogniskowanie promieni światła w płaszczyźnie matrycy, tak aby otrzymać ostry obraz. By to zadanie zostało wykonane trzeba ustawić obiektyw w odpowiedniej odległości od miejsca, które chcemy sfotografować. W aparatach z autofocusem ustawienie następuje automatycznie, w innym przypadku należy ustawić je recznie.

Na co trzeba zwrócić uwagę kupując obiektyw?

Decydując się na zakup nowego obiektywu zapoznaj się dokładnie ze swoim aparatem fotograficznym. Sprawdź jaki jest w nim rodzaj mocowania, żeby nie popełnić błędu podczas zakupu. Zastanów się do jakich zdjęć chcesz używać nowy obiektyw, bo wtedy będzie łatwiej dobrać jego rodzaj a przede wszystkim jego ogniskową. Jak już wspomniałem rodzajów obiektywów jest cała masa. Są obiektywy szerokokątne, które zbierają obraz ze znacznie szerszego obszaru. Obiektywy standardowe dołączane są zazwyczaj jako wyposażenie przy zakupie lustrzanki. Ogniskowa takiego obiektywu wynosi zazwyczaj 55-105mm i bardzo dobrze sprawdza się w fotografi miejskiej. Kolejnym rodzajem obiektywów jest obiektyw stałoogniskowy, który bardzo dobrze sprawdza się przy fotografowaniu wnętrz i portretach.

Co zatem kupić na początek?

Dla początkującego fotografa wymienione obiektywy są wystarczające. Do najbardziej popularnych nalężą te wyposażone w zoom, bo pozwalają na dowolne przybliżenie obiektu w kadrze. Przy zakupie obiektywu najważniejsze jest, aby zdjęcia robione przy jego pomocy były takie jak chcemy. Jeśli dobrze wybierzesz obiektyw to będziesz mógł w pełni cieszyć się nim podczas zdjęć.