Jak wykonać dobrze zdjęcie portretowe?

Portret jest to obraz, który pokazuje wygląd zewnętrzny osoby portretowanej. Dotyczy to zarówno malarstwa jak i fotografii portretowej. Każdy z nas chociaż raz w życiu miał wykonane zdjęcie portretowe. Czasem była to sama głowa, popiersie czy cała postać. Często do takich zdjęć pozowaliśmy a czasem z ukrycia zrobione zdjęcie okazało się wspaniałym portretem ukazującym nie tylko wygląd zewnętrzny ale również uczucia. Czy można nauczyć się dobrze wykonywać zdjęcia portretowe?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Główną ideą fotografii portretowej jest jak najkorzystniejsze pokazanie osoby fotografowanej przy zachowaniu jak najbardziej rzeczywistego wyglądu. Często robiąc zdjęcie aparat nie oddaje w pełni wyglądu osoby fotografowanej, dlatego zdjęcie wymaga drobnej poprawy. W zdjęciach portretowych dużą rolę odgrywa tło. Nie może ono odciągać uwagi od postaci i dlatego powinno być bierne, na które składają się jednolite kolory. Na pewno złym tłem będzie chodnik z tłumem przemieszczających się ludzi chyba, że zastosuje się rozmycie szczegółów tła. Wyeksponujemy w ten sposób osobę portretowaną. Możesz uzyskać taki efekt ustawiając aparat na płytką głębię ostrości przy wykorzystaniu obiektywu zimnoogniskowego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy robieniu zdjęć portretowych ważne jest również światło. Najlepsze zdjęcia wychodzą przy naturalnym świetle. Właśnie dzięki temu sesje ślubne są z reguły najpiękniejsze. Staraj się robić takie zdjęcia przy różnym oświetleniu. Na podstwie Swoich zdjęć sam zobaczysz, które światło jest najlepsze do wykonania portretu. Nauczenie się perfekcyjnego robienia portretów będzie wymagało dużo czasu i zaangażowania. Nie poddawaj się. Analizuj i dokonuj poprawek a wkrótce zobaczysz dużą poprawę.