Jak robić zdjęcia produktowe na przykładzie sklepu papierniczego? cz. 1/3

E-biznes przynosi wzrosty z roku na rok. Dowodem rentowności tego przedsięwzięcia jest przejęcie strony eobuwie.pl przez polską firmę CCC. Takich przejęć na rynku mamy kilkadziesiąt rocznie! Wraz z rozwojem e-commerce popyt na zdjęcia produktów rośnie. Jeśli chcesz mieć stałą i dobrze płatną pracę, ten typ pracy powinieneś wybrać. Ale do rzeczy!

Produkt bez zdjęcia nie istnieje!

Nie trzeba być Einsteinem, żeby zauważyć ewidentną potrzebę na zdjęcia w sklepach internetowych. Klient nie kupuje w ciemno, choćby mieli oferować mu 90% rabatu. Podczas zakupów przez internet odpada zmysł węchu, dotyk. Pozostaje sam wzrok, właśnie w tym momencie pierwsze skrzypce gramy MY – fotografowie 😉 Jedno zdjęcie kosztuje w porywach od 3-10 zł. Na jeden produkt składa się od 2-5 zdjęć. Mała kalkulacja, sklep z 5000 produktami potrzebuje aż 25 000 zdjęć, które średnio będą kosztować 140 000 zł. Niezłe kwoty?

Chyba nie muszę wyliczać na palcach ile takich małych sklepów mamy w Polsce? Setki? Tysiące? Większość dużych marek posiada +100 000 produktów w swoim asortymencie.

Jak robić zdjęcia produktowe

W tej krótkiej serii postaram się przedstawić jak robić atrakcyjne dla oka fotografie w jak najszybszy sposób. Najszybszy, bo tylko w taki sposób mamy możliwość zarobić duże pieniądze.

Do robienia zdjęć produktowych potrzebny będzie nam:

  • dobry aparat
  • dwie lampy
  • zainstalowany program GIMP
  • Jakiekolwiek białe tło, czy to świeżo pomalowana ściana, czy biały karton.

Tesko.biz, jak zrobiono tam zdjęcia?

Płaskie przedmioty są najgorsze do fotografowania. Sklep papierniczy, który znajdziesz pod linkiem https://tesko.biz/ to firma z Nowego Sącza produkująca od 1989 roku artykuły biurowe, takie jak teczki, skoroszyty, czy akta osobowe. W asortymencie ich sklepu internetowego znajdziemy również korektory w pisaku, sztyfcie, spinacze biurowe, czy torebki. Innymi słowy, trudny temat do fotografowania 🙂 Wszystko jest, albo małe, albo płaskie.

Gimp przychodzi nam z pomocą.

Zanim porwiesz się za fotografię, poćwicz obsługę programu GIMP/PS/inne. Jak wycinać tło, stemplować obrazki, uwypuklać kształty, cieniować, poprawiać kolory, jasność przy minimalnej stracie obrazu. Z tym tematem zostawię Cię do następnej części tego artykułu. Jak się domyślasz do nauki jest sporo, a jedyne co mogę Ci polecić to zakup książki.

W kolejnej części tej serii pokażę Ci moje domowe miejsce „pracy” przy produktach, przydatne funkcje w programach graficznych oraz zarekomenduję aparaty do robienia tak wymagających zdjęć jak w Tesko, tzn. teczek, akt, skoroszytów zawieszkowych, oczkowych itd. Po prostu jak zrobić dobre zdjecia płaskich, małych przedmiotów 😉