Filtr fotograficzny to płaska nasadka, która nakłada się na obiektyw. Zmienia on wygląd fotografowanego obrazu i zazwyczaj jest nakładany na przód obiektywu. Dlatego, gdy wybierasz się w plener na robienie zdjęć nie zapomnij o nim. Musisz pamietać, że podczas fotografowania przyrody najważniejsze jest uchwycenie jej pięknych kolorów. Przyroda i krajobrazy pokazują nam szeroką paletę barw i naturalne światło. Żeby w takich warunkach wyszły nam piękne zdjęcia musimy użyć filtrów. Zmieniają one w znacznym stopniu wygląd zdjęcia. Na rynku dostępnych jest cała masa różnego rodzaju filtrów. Jednak wsród fotografów najczęściej używany jest filtr UV czy filtr polaryzacyjny, które nadają się do fotografowania naturalnej scenerii, gór, krajobrazów.
Jak wpływa filtr UV na jakość zdjęć?
Filtr ten służy jako ochrona przedniej soczewki obiektywu przed uszkodzeniami mechanicznymi i jest filtrem bezbarwnym. Światło ultrafioletowe powoduje efekt zamglenia, dlatego fotograf musi użyć filtru UV, żeby odciąć to światło i zniwelować zamglenie. Jest przeważnie używany wysoko w górach, gdzie promieniowanie ultrafioletowe jest bardzo duże. Oprócz tego filtr zabezpiecza obiektyw przed skutkami niewłaściwego obchodzenia się zaparatem i obiektywem. Stanowi on również dobrą ochronę przed pyłem i kurzem.
Co daje filtr polaryzacyjny?
Filtr polaryzacyjny jest wykonany ze szkła, które ma blokować niektóre promienie świetlne zanim dotrą do czujnika aparatu. Światło odbijające się od powierzchni wody, szkła czy nieba to światło spolaryzowane. Dlatego w takich przypadkach używa się do robienia zdjęć filtra polaryzacyjnego. Jeśli będziesz go używał poraz pierwszy to nie zapomnij dobrze zapoznać się z jego działaniem. Praca z nim wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, by zapewnić odpowiedni efekt robionych zdjęć. Filtr ten zwiększa nasycenie barw powierzchni matowychi eliminuje odbicia w szybach lub na powierzchni wody. Sprawia, że wydają się bardziej wyraziste. Filtr pochłania częściowo światło rozproszone w atmosferze, dlatego chmury pozostają białe a niebo staje się ciemniejsze. Ten typ filtrów stosowany jest również w okularach przeciwsłonecznych, bo dobrze pochłania światło.
Czy jest niezbedny w fotografowaniu?
Jeśli zależy Ci na dobrze wykonanych zdjęciach to naucz się je robić z filtrem polaryzacyjnym. Używaj go wszędzie tam gdzie, światło odbija się od przedmiotów. Metodą prób i błędów w niedługim czasie nauczysz się nim posługiwać. Możesz go używać przy fotografowaniu wody, nieba, przy robieniu zdjęć portretowych bądź fotografując produkty.