Czym jest makrofotografia barwna?

W fotografii nie jest ważne jak fotografujemy np. krajobrazy, ale o specyficzne techniki fotografowania. Makroskala to nic innego jak rzecz widziana z bliska naszymi oczami. Zakres nastawiania zwykłego obiektywu na ostrość pozwoli nam się zbliżyć do danego przedmiotu zdjęcia na 0,5 – 1 m. W końcowym wyniku daje to nam kilkunastokrotnie zmniejszoną skalę odwzorowania na błonie. Obiektywy, które są wymienne, posiadają inne odległości minimalne , lecz proporcjonalne do własnej ogniskowej, skala nie zostanie zmieniona.

lustrzanka jednoobiektowaMałe przedmioty oraz wszelkiego rodzaju zwierzątka są wdzięcznym obiektem fotograficznym. Zdjęcia są łatwo osiągalne dla osób, które posiadają lustrzanki jednoobiektywowe, na takiej jaka pokazana jest na zdjęciu (model Nikon D810A). W makrofotografii jedynie takie aparaty wchodzą w grę, które mają wymienny obiektyw, celownik pokazuje najdokładniejsze pole widzenia obiektywu, oraz nastawianie ostrości odbywa się bezpośrednio na matówce.

Co by się jeszcze przydało?

Może jakaś solidna dawka wiedzy. Uczęszczając na kurs fotografii dowiemy się również, że zdjęcia makrofotograficzne przy użyciu innych aparatów niż tych z wyżej wymienionymi zaletami ograniczają się do zużycia soczewek nasadkowych., zwykle o mocy optycznej. Kurs foto uczula nas o jeszcze innym ograniczeniu, które występuje w makrofotografii. Jest nim mała głębia ostrości, która jest niezależna w zakresie od ogniskowej obiektywu, lecz kurcząca się ze wzrostem krotności odwzorowania. Głębia ostrości jest zatem wprost proporcjonalna do średnicy dopuszczalnego krążka rozproszenia oraz do liczby przysłony. Kolejną przeszkodą staje się mała odległość pomiędzy aparatem a przedmiotem, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia ze zwykłymi obiektywami lub szerokokątnymi, które utrudniają oświetlenie błyskowe danego obiektu. Najlepiej sprawdzają się do tego celu lampy błyskowe wyładowcze posiadające palnik pierścieniowy nasadzany na obiektyw, które z bliskiej odległości daje światło bezcieniowe. Sensownym rozszerzeniem makrofotografii jest mikrofotografia. W jej skład wchodzą zdjęcia wykonane za pomocą mikroskopu, o krotności powiększenia do kilkunastu wzwyż.

3 myśli na temat “Czym jest makrofotografia barwna?

  1. Hej. Bardzo mi się podoba twój blog. Może jakieś partnerstwo? Mail poszedł. Odczytaj i odpowiedz czy się na to zgadzasz. Do zobaczenia !

  2. Wpis dobry, choć z autorem do końca się nie zgodzę

  3. Popraw co nieco w stylu, ale blog jest fajny 🙂