Czy statyw jest niezbędny?

Statyw to nie tylko fotograficzny dodatek. Jest to podstawa, która zapewnia stabilizację przedmiotu na nim zamocowanego. Trójnóg, stojak to inne nazwy statywu. Składa się z trzech nóg i zwykle jest zakończony ruchomą głowicą, która umożliwia ruszanie zamocowanym aparatem i jego stabilizację. Nogi często składają się teleskopowo. Jest to ważne przy ustawieniu go na nierównej powierzchni jak również przy jego transporcie. Czy jest niezbędny do fotografowania? Co daje nam statyw?

Jakie są rodzaje statywów?

Każdy kto zaczyna przygodę z fotografią musi się zastanowić czy potrzebuje do zdjęć statywu. Jakie zdjęcia wykonuje? Solidny statyw potrzebny jest w zasadzie każdemu kto chce w pełni cieszyć się możliwościami swojego aparatu fotograficznego. Tylko na jaki się zdecydować, skoro na rynku jest tyle różnych statywów.  Niewielkie statywy stołowe nadają się do kompaktów i doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach. Dostępne są również statywy lekkie, które są przeznaczone do większych modeli aparatów. Świetnie sprawdzają się do zabrania w podróż, bo ważą około 1 kilograma a mają udźwig do 10 kg. Na rynku dostępne są również statywy standardowe, które są uniwersalne. Głowicę do niego dokupuje się oddzielnie. Do najcięższych i najbardziej stabilnych należą statywy studyjne. Jak sama nazwa mówi najlepiej używać je w studiu, bo ważą bardzo dużo. W sklepach znajdziemy również dużo statywów niestandardowych czy monopody.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie statywu?

Przy zakupie statywu musimy zwrócić uwagę na wysokość, udźwig i wagę. Najlepszy będzie taki, który ma prawie Twoją wysokość. Używanie statywu wiąże się z pewnymi niedogodnościami, bo trzeba go nosić, rozkładać i składać, dlatego ważna jest jego waga. Jednak lepiej żeby był troszkę cięższy niż za lekki. Masywniejszy daje nam gwarancję, że wiatr go nie poruszy a zdjęcie nie wyjdzie zamazane. Musisz pamiętać, że statyw umożliwia precyzyjne fotografowanie. Używając go podczas zdjęć masz zapewnione ostre i dokładne zdjęcia. Jesli chodzi o cenę statywów to też są różne. Dla początkującego fotografa wystarczą te do 500 złotych. Może wydawać Ci się, że to dużo ale taki statyw wystarczy na wiele lat.

Czy trójnóg jest niezbędny?

Jeśli chcesz robić zdjęcia, które wymagają dłuższego czasu naświetlania to statyw będzie niezbędny. Wybierasz się w plener robić zdjęcia krajobrazów, ciemnych miejsc czy zdjęć nocnych będziesz do tego potrzebować statywu, aby cieszyć się pięknymi zdjęciami.