Wykonanie taśmy koreksowej oraz płuczki do odbitek

tasemka
Przykład tasiemki koreksowej

Taśmę wewnętrzną koreksu można zrobić samodzielnie, jednak lepszym rozwiązaniem jest jej kupienie w sklepie z artykułami fotograficznymi. Jest ona stosunkowo tania, więc nie narazimy się na wielkie koszty. Nie jest ona jednak trwała, gdyż z biegiem czasu sztywnieje i kruszy się. Samodzielnie można ją wykonać z najzwyklejszej zaświetlonej błony małoobrazkowej perforowanej. Należy wówczas usunąć z niej warstwę emulsyjną najlepiej w gorącej wodzie z sodą.

Następnie wypłukać oraz wysuszyć i przez odpowiednie otwory perforacyjne przepleść nylonową żyłkę, której końce po przepleceniu należy przykleić do błony. Innym sposobem stosowanym przede wszystkim przy tak zwanej taśmie szerszej wyciśnięcie na krawędziach błony klinowatych wypukłości. W tym celu możemy śmiało posłużyć się pilnikiem , który ma trójkątny przekrój i jest lekko rozgrzany nad płomieniem i odpowiednią matrycą drewnianą. Powstające wgłębienia należy wycisnąć po obu stronach taśmy w jednakowych odstępach. Zamiast błony ze zmytą emulsją możemy użyć pasek celuloidu o odpowiedniej zarówno grubości jak i szerokości. Należy jednak pamiętać, że taśma pomocnicza musi być dłuższa niż wywołana błona. Jednym słowem odpowiedniego wykonania taśmy koreksowej można nauczyć się zapisując na kurs fotografii w Katowicach.

paterson
Przykład płuczki do papierów za cenę ok. 270 złotych. Paterson 30x40cm.
Na kursie fotografii dowiemy się także jak ulepszyć płuczkę do odbitek oraz powiększeń. Otóż ja o tym opowiem krótko. Płukanie odbitek stykowych oraz powiększeń polega głównie na dokładnym, często godzinnym pławieniu w bieżącej wodzie w taki sposób, by w czasie owej kąpieli nie stykały się ze sobą. Wówczas wypłukane zostaną z emulsji resztki utrwalacza. Odbitki źle wypłukane szybko żółkną oraz pokrywają się brunatnymi plamami, których usunięcie jest praktycznie niemożliwe. Papiery fotograficzne najczęściej płukane są w kuwetach umieszczonych w wannie lub zlewozmywaku, na które kierujemy strumień wody bieżącej. Fabryki produkują specjalne płuczki bębnowe, które są najskuteczniejsze w działaniu jednak bardzo drogie.

3 myśli na temat “Wykonanie taśmy koreksowej oraz płuczki do odbitek

  1. Całkiem całkiem 😀